Tato přednáška je o ochraně před elektrickými výboji - blesky a jejich doprovodnými jevy, dále o teorii o elektrickém výboji a v neposlední řadě o záchranných prvcích ochrany lodě a jejího vybavení proti důsledkům blesků.
Celý příspěvek >Plavba na moři je až na výjimky vždy doprovázena vlnami, které mají různý charakter a výšku. Výška vln a jejich tvar je určen jednak lokálními podmínkami působením směru a síly větru, proudu v kombinaci s vlněním, které určuje dlouhodobé působení větru, tvar dna a působení gravitačních sil Země a zejména Měsíce spolu s vlněním způsobeným vzdálenou bouří.
Celý příspěvek >I v době, kdy na palubě lodě můžeme mít několik družicových přijímačů systému GPS (případně dalších jako evropský Galileo, ruský Glonass nebo čínský Compass) v pevných nebo ručních přístrojích, v mapových systémech nebo v hodinkách či fotoaparátu, tak rozhodně nelze pominout umět další způsoby navigace. Zvláště pak ty, které se používají již celá staletí.
Celý příspěvek >Petr Ondráček je známým českým námořním jachtařem, který strávil více jak 35 let plavbami na mořích a oceánech. Byl kapitánem a navigátorem mnoha našich námořních jachet při dálkových, závodních a charterových plavbách a podílel se na řadě významných projektů našich jachtařů. V této přednášce se hovoří o aspektech, které jsou důležité pro bezpečnost námořních plaveb. Konkrétně je zaměřena na to, jak se připravit, abychom o záchranu nemuseli žádat, jak řešit tísňové situace vlastními silami a jak zvýšit své šance na přežití.
Celý příspěvek >Pepa Dvorský vypráví o své lásce k jachtingu a rozhodnutí předávat své zkušenosti dalším lidem. V jeho hlavě se v roce 2008 zrodil nápad postavit českou školní loď a tak vznikla unikátní námořní loď La Grace.
Celý příspěvek >