V této přednášce Jean hovořil právě o své účasti na posledním závodě Vendée Globe, který je jedním z nejtěžších na světě. Na začátku závodu se musel seznámit s novou technikou na lodi, kdy jsou závodníci sledováni na sociálních sítích online. Také hovoří o průběhu závodu, o svých pocitech během různých fází, o nedostatku spánku a také o problémech, které ho při závodu potkaly.
Celý příspěvek >Na lodích platí pravidlo nejen "vidět", ale být také "včas viděn" ve vzdálenosti, kdy jiná loď má reálnou možnost podle pravidel COLREG vykonat úhybný manévr, slouží různé druhy pasivních nebo aktivních radarových odražečů.
Celý příspěvek >Zařízení pro příjem nebo pro příjem a vysílání v rámci Automatického identifikačního systému lodí – AIS je v dnešní době nepostradatelným prostředkem pro zvýšení bezpečnosti našich plaveb všeho druhu. Je jedním z prvků globálního námořního tísňového a bezpečnostního systému GMDSS.
Celý příspěvek >Zeptáte-li se rybáře na jihu Itálie, co bude zítra foukat, neodpoví jihovýchodní vítr. Místo toho uslyšíte scirocco. A je už na vás, jestli máte dostatek vědomostí na to, abyste věděli, co vás čeká. A stejná bude situace i na Korzice či v Řecku. Jen názvy mohou být různé. Mohou, ale nemusí. Některé názvy větru jsou univerzální, jiné se mění oblast od oblasti. Pro lepší orientaci si je seřadíme podle abecedy a vynecháme vítr na Jadranu, který jsme již probírali.
Celý příspěvek >Pokud se hodláte plavit sami (osamělá plavba), tak musíte řešit i otázku zabezpečení plavby v době, kdy budete spát nebo něco dělat v podpalubí. Problémem totiž je, jak naplnit příslušná ustanovení Úmluvy o mezinárodních pravidlech pro zabránění srážkám na moři 1972 (známé také jako COLREGs 72nebo zkráceně COLREG - Convention on the International Regulations for Preventing Collisions at Sea, 1972 ve smyslu dalších změn).
Celý příspěvek >